بهترین بسته بندی برای میوه و صیفی جات چیست؟

کارتن و جعبه میوه و صیفی جات

بهترین بسته بندی برای میوه و صیفی جات چیست؟ چگونه میتوان بار میوه و صیفی جات خود را سالم به دست مشتریان در کشور مقصد رساند؟ در این مقاله می خواهیم درباره انواع بسته بندی های مناسب برای میوه و صیفی جات بیشتر توضیح دهیم.

چه بسته بندی مناسب میوه و صیفی جات است؟

میوه و صیفی جات به دلیل اینکه از مواد خوراکی حساس می باشند و ممکن است بر اثر ضربات ناشی از حمل و نقل و عوامل محیطی مانند گرما، سرما، نم و رطوبت آسیب ببینند باید درون یک بسته بندی مناسب قرار بگیرند.

پک مناسب این نوع محصولات بیشتر از جنس کارتنی می باشد. کارتن ها انواع مختلف دارند که شامل دو لایه ( سینگل فیس)، سه لایه، چهار لایه و پنج لایه می شوند و انتخاب هر یک از این کارتن ها بستگی به وزن محصولی دارد که می خواهیم درون آنها قرار دهیم.

لایه های کارتن بسته بندی متشکل از یک ورق مسطح یا لاینر و یک فلوت (ورق کنگره ای) می باشند. که با توجه به چند لایه بودنشان، تعداد لاینر و فلوت ها تغییر می کند.

جعبه های با لایه کم مثل ۲ لایه و ۳ لایه برای محصولات با وزن تقریبی ۵ کیلوگرم یا کمتر و کارتن های ۴ و ۵ لایه را برای بسته بندی میوه و صیفی جات با وزن زیاد استفاده می کنند.

به دلیل اینکه در طی مسیر عرضه به خصوص در بحث صادرات میوه و صیفی جات، آنها را درون سردخانه نگهداری می کنند، باید درون پکی بسته بندی شوند که نم و آب داخلشان نفوذ نکرده و این محصولات را خراب نکند.

برای جلوگیری از ورود نم و آب داخل جعبه میوه و صیفی جات، باید در لایه های کارتن از فلوت ضدرطوبت (ضد آب) و لاینر کرافت استفاده کرد.

بکارگیری این لایه ها مقاومت و استحکام کارتن میوه و صیفی جات را بالا می برد و می توان آنها را به راحتی در سردخانه نگهداری کرد.

پس برای اینکه بدانید چه جعبه و کارتنی مناسب میوه و صیفی جات شما است در ابتدا وزن محصولتان، و در درجه بعد اینکه محصولتان صادراتی یا داخلی است را دانسته و نسبت به این اطلاعات اقدام به تهیه بسته بندی نمایید.

انواع کارتن میوه و صیفی جات

میوه و صیفی جات از محصولاتی هستند که به دلیل شرایط اقلیمی خوب کشورمان در شهرهای مختلف کشت می شوند و علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای دیگر نیز صادر می گردند.

کشورهایی مثل عراق، امارات، روسیه، ارمنستان و … مقصد میوه و صیفی جات ایران هستند. صیفی جات بسیار گوناگون و متنوع می باشند مانند کلم، کاهو، بادمجان، فلفل دلمه، میوه ها نیز دارای طیف گسترده و وسیعی هستند مثل سیب، انار، پرتقال، توت فرنگی و بسیاری دیگر.

این محصولات از پرمصرف ترین خوراکی هایی هستند که به طور روزمره مورد استفاده قرار می گیرند، به نحوی که به عنوان یکی از نیازهای اصلی هر فرد به حساب می آیند، که همین امر سبب شده سالم بودن آنها بسیار مهم باشد.

این محصولات معمولا در جعبه های کارتنی به شکل سبدی بسته بندی می شوند زیرا در مدل سبدی هوا به راحتی جابجا شده و از فاسد شدن میوه و صیفی جات جلوگیری می کند مانند کارتن توت فرنگی، کارتن کاهو، کارتن بسته بندی سیب، کارتن انار و بسیاری از میوه و صیفی جات دیگر که درون چنین جعبه هایی بسته بندی می گردند.

البته این جعبه ها در مدل های دیگر مانند تلسکوپی، چهار درب و نمونه های دیگری که قابل تولید باشند نیز ارائه می شوند، انتخاب مدل جعبه ها به عهده مشتری می باشد.

برای برخی میوه ها مانند توت فرنگی از جعبه های مقوایی نیز استفاده می کنند به این صورت که توت فرنگی ها را در وزن های پایین مانند ۲۵۰ تا ۵۰۰ گرم درون پک های مقوایی که معمولا از جنس کرافت می باشند قرار داده و سپس درون کارتن بزرگتر (کارتن مادر) می چینند. در اکثر مواقع کارتن های مادر برای بسته بندی توت فرنگی را به شکل سبدی تولید می کنند.

چاپ و طراحی کارتن میوه و صیفی جات

هر تولیدکننده اگر بخواهد در بازار فروش شناخته شود و جایی در میان مشتریان داشته باشد باید کارتن و جعبه محصولاتش را به صورت چاپدار ارائه کند. در ابتدا چاپ برند، لوگو، آدرس و شماره تماس نکات مهمی می باشند.

با خواندن این اطلاعات مشتری متوجه برند شما می شود و اگر از کیفیت و نوع بسته بندی آن رضایت داشته باشد مطمئناً دوباره همان محصول را خریداری می کند. بعد یک رنگ و طرح زیبا که بتواند مخاطبین را به خود جذب کند را باید برای بسته بندی ها در نظر گرفت.

چاپ روی جعبه و کارتن میوه و صیفی جات در دو نوع چاپ افست و فلکسو انجام می شود. شاید با خود بپرسید چاپ فلکسو چگونه است؟ چاپی که روی کارتن های پستی درج می شود فلکسو می باشد.

این چاپ شامل یک یا دو رنگ بوده و به صورت مستقیم بر روی کارتن های سفید و قهوه ای انجام می گیرد.

نوع دیگر چاپ، افست نام دارد که دارای تنوع رنگ بوده ولی نمی توان آن را مستقیماً روی کارتن بسته بندی اعمال کرد به همین دلیل این چاپ را روی مقوا انجام می دهند سپس مقوای چاپ شده را روی کارتن می چسبانند، در این فرآیند کارتن لمینت می شود.

کارتن های لمینتی یکی از بهترین گزینه ها برای بسته بندی میوه و صیفی جات صادراتی می باشند. اگر روی کارتن لمینتی یک لایه سلفون کشیده شود کیفیت آن بالا رفته و همچنین تا حدودی خاصیت ضد آب بودنش بیشتر می شود.

جعبه میوه و صیفی جات صادراتی

بهترین بسته بندی برای میوه و صیفی جات چیست؟ این پک ها باید دارای تنوع رنگ و طرح باشد تا بتواند با محصولات مشابه در بازارهای خارجی رقابت کند.

استفاده از رنگ هایی که متناسب با نوع محصول باشند کاربردی بوده و جذابیت این پک ها را بیشتر می کند. در صادرات محصولات ابتدا باید بدانید کدام کشور مقصد می باشد سپس اصلاعاتی را درباره فرهنگ و سلایق مردم آن کشور بدست بیاورید، به نحوی که از این دانسته ها در تهیه جعبه و کارتن محصولتان استفاده کنید.

برای مثال مردم کشور عراق به رنگ های شاد علاقمندند و بسته بندی های با رنگ قرمز، سبز و نارنجی برایشان جذابیت بیشتری دارد، البته چنین رنگ هایی مناسب جعبه میوه و صیفی جات هستند زیرا رنگ های سبز و قرمز نماد تازگی میوه و صیفی جات درون بسته بندی می باشند.

شرکت زرین کارتن سالهاست که در زمینه تولید انواع جعبه و کارتن میوه و صیفی جات صادراتی فعالیت داشته و نمونه های مختلف از این بسته بندی ها را در رزومه کاری خود دارد.

اگر شما تولیدکننده و یا صادرکننده میوه و صیفی جات هستید می توانید بهترین نوع جعبه و کارتن را با اخذ مشاوره رایگان از مشاورین فروش این شرکت انتخاب کرده و سپس ثبت سفارش نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *