انواع کارتن بسته بندی کاهو

کارتن کاهو

انواع کارتن بسته بندی کاهو، در مدل ها و نمونه های مختلف به نوعی که حفاظت از محصول را تا رسیدن به دست مشتری بر عهده دارند. انتخاب و تهیه انواع کارتن بسته بندی کاهو با توجه به وزن محصول و نظر مشتری انجام میشود.

چرا باید کاهو را بسته بندی کنیم؟

انواع کارتن بسته بندی کاهو شامل مدل های سبدی، تلسکوپی (زیره رویه) و چهار درب میباشد که در این مدل ها با در نظر گرفتن جریان هوا بین محصول و کارتن در زمان تولید آنها، میتوان تا حدودی از خرابی و پلاسیدگی کاهوها جلوگیری کرد.

کاهو یکی از انواع سبزیجات و صیفی جات است که به وفور مورد استفاده قرار می گیرد این محصول به علت دارا بودن برگ های نازک و ترد به سرعت آسیب میبیند بنابراین باید آن را در بسته بندی مناسب قرار داد، سپس به بازار فروش ارسال نمود.

مرتبط بخوانید: کارتن بسته بندی بادمجان صادراتی چگونه است؟

عوامل محیطی مانند گرما، سرما، نم، آب، نور خورشید و همچنین ضربه های ناشی از حمل و نقل سبب خرابی و له شدن کاهو می شوند که برای جلوگیری از چنین آسیب هایی باید یک کارتن محکم و مقاوم تهیه کرد و سپس کاهو را درون آن قرار داد.

کاهو انواع مختلفی دارد که پر مصرف ترین آن آیس برگ و رومانو می باشد، این محصول علاوه بر عرضه در بازارهای داخلی به کشورهای دیگر نیز به وفور صادر می شود.

در زمینه صادرات کاهو، سالم ماندن محصول تا رسیدن به مقصد بسیار مهم می باشد بنابراین باید بهترین نوع بسته بندی را برای آن انتخاب نمود، جعبه و کارتنی که علاوه بر محافظت از محصول، بتواند بازاریاب خوبی نیز بوده و برند تولید کننده را به بهترین نحو به مشتریان هدف معرفی نماید.

مرتبط بخوانید: کارتن و جعبه میوه و صیفی جات

کدام جعبه و کارتن برای بسته بندی کاهو مناسب است؟

برای بسته بندی کاهو از جعبه های کارتنی استفاده می کنند، کارتنها انواع مختلف دارند که جهت پک کردن کاهو از کارتن ۳ لایه و ۵ لایه استفاده میشود. لایه های این کارتن ها از فلوت(ورق کنگره دار) و لاینر(ورق مسطح) تشکیل شده که هر چقدر لایه های کارتن بیشتر باشد مقاومت و استحکامش نیز افزایش می یابد.

کارتن های ۵ لایه برای بسته بندی کاهو گزینه مناسب تری هستند زیرا لایه های بیشتری داشته که در میان آنها میتوان حداکثر از سه لاینر کرافت که نسبت به دیگر ورق ها مقاومت بالاتری دارد استفاده کرد و این یک مزیت نسبت به کارتن ۳ لایه می باشد.

کاهو هنگام عرضه به خصوص در زمینه صادرات، درون سردخانه نگهداری می شود بنابراین باید در جعبه ای بسته بندی گردد که رطوبت به آن نفوذ نکرده و سبب پلاسیدگی و از بین رفتنش نشود، جهت این امر در لایه های کارتن از فلوت ضد رطوبت استفاده می کنند که به کاربردن این فلوت به همراه لاینر کرافت تا حدود زیادی از نفوذ عوامل مضر نامبرده به داخل پک ها جلوگیری می کند.

کاهو را بیشتر در وزن های ۸ یا ۱۰ کیلوگرم بسته بندی می کنند، هر چقدر وزن کاهوهای قرار گرفته در یک کارتن کمتر باشد امکان خراب شدن آنها نیز کاهش می یابد، زیرا چیدن کاهوها در وزن پایین بر روی هم فشار و آسیب کمتری به آنها می رساند.

کاهوها را بصورت دو یا سه ردیفه درون کارتن می چینند، بهتر است که کاهوهای بزرگتر را در دو ردیف درون جعبه قرار دهند تا بهم فشرده نشده و هوای بیشتری در میان آنها جابجا شود.

باید در نظر داشت که قبل از قرار دادن کاهوها درون بسته بندی های کارتنی، هر یک از آنها را در ابتدا درون یک کیسه پلاستیکی با نام آنتی باکتریال قرار داده و سپس در ردیف های مدنظر درون جعبه می گذارند.

بعد از قرار دادن کاهوها درون جعبه های کارتنی آنها را جهت صادرات بر روی پالت میگذارند، باید در نظر داشت که کارتنهای صادراتی باید در ابعادی تولید شوند که بتوان آنها را روی پالت قرار داد یعنی اصطلاحاً پالت خور باشند، بعد از گذاشتن کارتن ها روی هم آنها را شیرینگ می کنند به این معنی که یک لایه نازک مشمبایی روی آنها می کشند تا ضمن محافظت و نگه داشتن کارتنها در کنار یکدیگر، از نفوذ گرد و خاک و عوامل محیطی دیگر به داخل پک ها جلوگیری کنند.

علاوه بر قرار دادن صحیح و بافاصله کاهوها درون کارتن، باید به چیدمان جعبه های کاهو درون کانتینر نیز توجه و دقت کرد زیرا اگر تعداد زیادی از این کارتن ها را روی هم بچینند به کاهوها فشار آمده و بر اثر کمبود هوا دچار لهیدگی می شوند.

صادرات کاهو

ایران به دلیل داشتن شرایط اقلیمی خوب و مساعد، کشت انواع صیفی جات را در نقاط مختلف کشور دارد که بهترین نوع کاهو در کشتزارهای دزفول خوزستان و شهریار تهران کشت می شود.

به سبب کشت بالای صیفی جات که کاهو نیز یکی از آنها می باشد این محصول علاوه بر مصرف داخلی به کشورهای دیگر نیز ارسال می گردد.

کاهوی ایران به کشورهایی همچون عراق، امارت، عمان، ارمنستان و روسیه صادر می گردد. روسیه یکی از کشورهای بزرگی است که به دلیل شرایط نامساعد آب و هوایی انواع صیفی جات مورد نیاز خود را از ایران وارد می کند که کاهو نیز جزو آنها می باشد.

این کشور در واردات محصولات بسیار سختگیر بوده و هر محصول وارداتی مانند کاهو را قبل از خرید آزمایش و بررسی می کند برای مثال اگر برگ های کاهو زرد و پلاسیده باشد از خرید امتناع کرده و محصول را باز می گرداند.

پس اگر صادر کننده کاهو هستید حتما باید جعبه و کارتنی تهیه کنید که کاهوها درون آن سالم مانده و در طی مسیر عرضه آسیب نبینند، انتخاب کارتن صادراتی کاهو، باید به بهترین نحو صورت بگیرد تا خیالتان جهت سلامت محصول تا رسیدن به دست مشتری راحت باشد.

در برخی مواقع یک صادر کننده با خود می گوید که چرا برای بسته بندی محصولم هزینه زیادی کنم و با این فکر محصولش را درون کارتنی نامناسب و بی کیفیت که نه تنها جنبه پوشش مناسبی نداشته بلکه نمیتواند نظر مشتریان را نیز جلب نماید، قرار داده و سپس ارسال می کند مطمئناً چنین پکی در اثر حمل و نقل و سرمای سردخانه آسیب دیده و محصول درونش نیز خراب می شود که همین موضوع خسارت های مالی زیادی برای آن تولیدکننده به همراه خواهد داشت ضررهایی که گاه جبرانشان مدتها طول می کشد.

در اینجاست که آن تولید کننده به اهمیت یک بسته بندی پی برده و سعی بر این دارد تا در صادرات بعدی نکات تهیه پکی مناسب را رعایت نماید.

چاپ و طراحی کارتن کاهو

هر تولید کننده که بخواهد محصولش در بازارهای فروش شناخته شود باید نام و برند خود را بر روی بسته بندی آن چاپ کند البته درج طرح و اطلاعات مربوط به محصول نیز در بیشتر دیده شدن پک نقش دارد.

در بسته بندی محصولات دو نوع چاپ فلکسو و افست کاربرد زیادی دارند، معمولا از چاپ فلکسو که یک یا دو رنگ می باشد بر روی کارتن کاهو داخلی استفاده می کنند.

چاپ افست تنوع رنگ و وضوح بیشتری داشته که در ابتدا روی مقوا درج شده سپس روی کارتن چسبانده می شود که به چنین بسته بندی، کارتن لمینتی می گویند. وضوح رنگ و طرح روی مقوا سبب زیبایی کارتن های لمینتی می گردد، از چاپ افست اکثراً برای کارتن صادراتی کاهو استفاده می کنند.

چاپ طرح یا تصویری از نوع کاهوی درون پک نیز، به جذابیت بسته بندی می افزاید، معمولا بر روی کارتن های لمینتی یک لایه سلفون می کشند، سلفون نوعی پلاستیک نازک است که علاوه بر ایجاد براقیت و زیبایی کارتن، خاصیت ضد آب بودنش را نیز تا حدودی افزایش می دهد.

برای محاسبه قیمت کارتن کاهو نوع ورق مصرفی، چندلایه بودن کارتن، نوع چاپ، ابعاد کارتن و تیراژ را در نظر گرفته سپس قیمت را به مشتری اعلام می کنند، کارتن های لمینتی برای مشتریان خارجی جذابیت بیشتری دارند که همین امر سبب بالارفتن آمار فروش میشود.

شرکت زرین کارتن انواع کارتن های ۳ لایه و ۵ لایه لمینتی و فلکسویی کاهو را در نمونه های مختلف تهیه و تولید می کند که در مدت فعالیت خود در این زمینه توانسته رضایت مشتریان زیادی را جلب نماید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *