کارتن موز

جعبه بسته بندی موز

کارتن موز از کارتن های بسیار معروف در عرصه جعبه و کارتن بسته بندی شناخته میشود. اجازه دهید توضیح کاملی راجب به علل محبوبیتش در کنار ویژگی های بخصوصی که دارد را در ادامه مطلب به شما همراهان همیشگی ارائه بدهیم.

کارتن موز چیست و چگونه است؟

کارتن موز ابتدا از طریق واردات موز پایش به ایران باز شد و چون در ابتدا کار برای نگهداری این میوه برنامه ریزی و تولید شد است دارای ویژگی های به خصوصی میباشد. این کارتن از دو قسمت زیره و رویه تشکیل میشود که مشابه مدل کارتن تلسکوپی میباشد ولی با این تفاوت که قسمت رویی هر دو یکسان نیستند.

زیره کارتن موز از جنس کارتن ۵ لایه و رویه آن از کارتن ۳ لایه تشکیل شده که با برش دایکات تولید میگردد. کارتن‌موزی طوری طراحی شده که باید دارای تهویه هوا باشد زیرا هنگام چیدمان میوه درون آن، از موز های کال استفاده میشود و تا زمان رسیدن دست مشتری طی مدتی که حمل میشود از حالت کال بودن در آمده و آماده مصرف میشوند.

دلیل اینکه آن که موز را به صورت کال درون بسته بندی می گذارند برای جلوگیری از له شدن و آسیب دیدن در هنگام جا به جایی است.

ویژگی های کارتن موزی

 1. دارای مقاومت بالا در برابر ضربه
 2. به دلیل داشتن طراحی مناسب جعبه، حمل و نقل آسانی به همراه دارد
 3. داشتن حالت تهویه به دلیل مدل جعبه کارتن
 4. استفاده مکرر در کارهای مختلف

کارتن های موز را در نهایت امکانی که وجود دارد پس از استفاده، آن را بلافاصله به قسمت بازیافت ارسال نمی کنند و میتوان آن را به عنوان کارتن‌موز دست دوم فروخت و یا در مصارف دیگری به کار برد و حتی اگر هم قرار باشد آن را بازیافت کنند به قیمت کارتن های بازیافتی خرید و فروش نمی شود و ارزش کارتنی بالاتری دارد زیرا از ترکیبات مقوای خوبی با گرماژ بالا بهره‌مند است.

چاپ بر روی جعبه کارتن‌موز

چاپ بر روی جعبه برای شناخته شدن و هویت دادن به بسته بندی و محصول درون آن است. برای چاپ روی جعبه کارتن موز نیز از طرح ها و مدل های چاپی مختلفی استفاده میشود و بیشترین چاپی که برای این نوع از جعبه ها انجام میشود چاپ فلکسو میباشد.

البته که در گالری نیز از چاپ افست با فرایند لمینت در کنار کارتن فلکسویی برایتان قرار داده شده است. کارتن لمینتی برای کارتن موز صادراتی گزینه مناسبی میباشد و برای کارتن های داخلی این چاپ مقرونه بصرفه نیست.

اهمیت بسته بندی میوه های صادراتی

بسته بندی میوه های صادراتی باید به گونه ای باشند که در طی مسافت های طولانی، میوه درون جعبه دچار آسیب های ناشی از له شدگی و فشار و ضربه نشود و در امان باشد، بخصوص میوه هایی که بافت نرمی همچون موز دارند که به سرعت در معرض کوچکترین آسیب قرار میگیرند بهتر است در صادراتشان توجه بیشتری به عمل آید. کارتن های موز صادراتی بسیار با کیفیت هستند که دارای کرافت سنگین و فشرده میباشند.

ابعاد و اندازه بسته بندی کارتن‌موز

الگوی کارتن موز

کارتن های موز در ۲ سایز کوچک و بزرگ عرضه و تولید میشود، سایز بزرگ، ابعاد آن ۴۶*۳۷ در ارتفاع ۳۰ و سایز کوچک، ابعاد آن ۲۴*۱۸ در ارتفاع ۱۵ سانتیمتر میباشد.

گاهی نیز کارتن های موز در سایزی با طول ۵۰ و عرض ۳۰ و ارتفاع ۳۵ هم وجود دارند. وزن مورد استفاده در این کارتن ها تقریبا بین ۱۳ تا ۱۴ کیلوگرم است.

البته این به این منظور نیست که تنها همین سایزها قابل اجرا هستند، بلکه میتوانید به صورت سفارشی و طبق ابعاد مد نظرتان کارتن موز سفارش دهید.

نحوه چیدمان موز درون کارتن‌موز

کارتن های موز به گونه ای هستند که میوه را میتوان در چیدمان های مختلفی درون آن قرار داد. میتوان موز ها را به صورت چند لایه بر روی هم گذاشت که برای این امر از کارتن هایی با ارتفاع زیاد استفاده میشود و بعد از چیدن لایه اول (طبقه اول) موز ها، برای چیدن دومین طبقه، بین لایه های ۱ و ۲ از ورق مقوایی یا جدا کننده کاغذی استفاده می کنند و سپس موز های دومین طبقه را می چینند.

شما حتی میتوانید به کارتن سازی که قرار است در آنها ثبت سفارش جعبه کارتن‌موز انجام دهید مطرح کنید تا جعبه کارتن مورد نیازتان را طبق درخواست سفارشی خودتان تولید کنند.

جعبه موز

در کارتن موزی چند عدد موز قرار می گیرد؟

از نظر ابعاد ۳ نوع سایز موز وجود دارد، سایز های ۴، ۵ و ۶

 • موز سایز ۶ که معمولا به آن موز مدرسه ای می گویند کوچکترین هستند. هر یک عدد موز سایز ۶ تقریبا ۱۰۰ تا ۱۳۰ گرم وزن دارد و هر یک کیلو از آن حدودا ۸ تا ۹ شاخه موز است.
 • موز سایز ۵ مناسب برای مجالس و مهمانی ها هستند که هریک موز سایز ۵ تقریبا ۱۷۵ گرم وزن دارد و هر یک کیلو از آن حدودا ۵ یا ۶ موز است.
 • موز سایز ۴ موز های بزرگی هستند که برای مواردی مانند شیر موز و دسر های موزی گزینه مناسبی میباشند. هر موز در سایز ۴ تقریبا ۲۲۵ گرم وزن دارد و هر یک کیلوی آن نیز تقریبا ۴ تا ۵ موز است.

حال با در نظر گرفتن وزن کلی که کارتن موزی میتواند تحمل کند تعداد موز آن درون آن مشخص میگردد.

کاربرد کارتن‌موز

کارتن موز را برای بسته بندی انواع میوه ها از جمله کاهو، کلم، صیفی جات، هندوانه و حتی اسباب کشی نیز استفاده می کنند. درسته که برای هر کدام از مواردی که ذکر کردیم کارتن بسته بندی مخصوصی وجود دارد، اما با توجه به نیاز بازار و سهل بودن آن در هنگام جا به جایی با درخواست بالایی مواجه میشود.

مرتبط بخوانید: خرید کارتن موزی در ۲ سایز مختلف به صورت آنلاین

کارتن موزی برای اسباب کشی

کارتن های موز همانطور که از نامشان پیداست برای بسته بندی موز استفاده میشوند. اما افراد زیادی نیز برای حمل اثاثیه خود در هنگام اسباب کشی از این جعبه ها استفاده میکنند. این کارتن ها قیمت مناسبی دارند و میتوان به راحتی آنها را از میوه فروشی ها تهیه نمود، اما این کارتن ها برای اسباب کشی ساخته نشده اند و نمیتوانند گزینه مناسبی جهت حمل لوازم و اثاثیه شما در حین جا به جایی باشند، چرا که کارتن های موزی دارای فضاهای باز بسیاری بر روی جعبه دارند که امکان بیرون رفتن و افتادن وسیله تان از درون جعبه بسیار زیاد است.

هر جعبه ای برای کاری تولید شده است، همانطور که برای میوه ها جعبه کارتن بسته بندی وجود دارد، برای اسباب کشی نیز کارتن مخصوص به آن وجود دارد که گزینه کاملا مناسبی برای حمل اثاثیه شماست و سلامت لوازمتان را بیشتر تضمین میکند.

دانستنیها: خرید آنلاین کارتن اسباب کشی با قیمت اقتصادی

قیمت کارتن‌موز

برای محاسبه قیمت کارتن موز به غیر از ابعاد، به چاپ و متریال و داخلی و صادراتی بودن آن بهتر است توجه کرد. هزینه کارتن موز صادراتی به نسبت کارتن داخلی بیشتر است چرا که ترکیب و نوع چاپ جعبه صادراتی کیفیت بیشتری دارد و در نتیجه هزینه آن را کمی افزایش می یابد.

سوالات متداول

 • آیا استفاده از کارتن موز برای اسباب کشی مناسب است؟ استفاده از این کارتن برای اسباب کشی توصیه نمیشود همان طور که پیشتر گفته شده به دلیل محفوظ نبودن تمام قسمت های آن در زمان بکارگیری میتواند موجب خارج شدن وسیله داخل آن در حین جا به جایی گردد.
 • بیشترین استفاده کارتن موز چیست؟ از کارتن‌موز به غیر از بسته بندی موز، برای میوه جات و صیفی جات نیز استفاده میشود.
 • وزن قابل استفاده در کارتن موز چقدر است؟ حدودا بین ۱۳ تا ۱۴ کیلوگرم است.
 • به جای کارتن موزی از چه کارتنی برای اسباب کشی استفاده کنیم؟ از کارتن ۳ لایه و کارتن ۵ لایه که مخصوص اسباب کشی هستند میتوانید بهره مند شوید.

سخن پایانی

شرکت زرین کارتن با توجه به سابقه درخشانی که طی سالها تجربه کرده است، برای انتخاب جعبه متناسب با کالا و محصولتان شما را توسط کارشناسان خبره در این امر راهنمایی خواهد نمود و آماده خدمت گزاری به شما همراهان گرامی در زمینه چاپ و بسته بندی کارتن میباشد.

فقط کافیست از صفحه تماس، با ما در ارتباط باشید.

[ثبت امتیاز]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *