گرماژ کاغذ و مقوا و چگونگی محاسبه قیمت انواع آن

گرماژ کاغذ و مقوا

گرماژ مقوا و کاغذ، مشخصه ای برای شناسایی ضخامت و مقاومت مقوا و کاغذ میباشد. یکی از دلایلی که سبب می شود تفاوت بین مقوا ها ایجاد شود، گرماژ آن است و در ادامه این مقاله سعی داریم شما را با نکات مهم و کاربرد های گرماژها آشنا کنیم.

گرماژ در کاغذ و مقوا چیست؟

گرماژ به زبان فرانسوی و انگلیسی Grammage نوشته می شود به معنای وزن کاغذ است که تلفظ آن به زبان فارسی ” گِرَماژ ” میباشد. تصور کنید ۲ ورق مقوا در دستتان دارید که از نظر ابعاد و اندازه یکسان هستند اما فرق بسیار زیاد نسبت به هر دو احساس میشود، علت گرماژ است. دستگاه اندازه گیری گرماژ کولیس نام دارد و هرچقدر که گرماژ بیشتر باشد، وزن ورق سنگین تر خواهد شد.

مقوای گرماژ بالا
نمونه مقوا با گرماژ های مختلف

تفاوت اندازه با وزن (در گرماژ)

اندازه با وزن در ورق تفاوت خاصی دارند که شاید در نگاه اول این تفاوت احساس نشود اما زمانی که به آن توجه کنید، متوجه فرق آن ها خواهید شد. گاهی ممکن است ۲ چیز کاملا شبیه باشند اما هنگام وزن کردن و یا لمس کردن میبینید که بین آنها تفاوتی وجود دارد. برای درک بهتر این موضوع برای شما یک مثال آماده کرده ایم.

مرتبط بخوانید : استانداردهای بسته بندی های انواع مواد غذایی

تصور کنید ۲ برگه روبروی شما قرار گرفته است که از نظر ظاهری یکسان و هم اندازه، هم شکل و هم رنگ هستند اما از نظر جنس متفاوت اند، یکی از این ورق ها را کاغذ A4 معمولی تصور کنید و دیگری را مقوای اشتنباخ. در دیدگاه اول بین این ۲ ورق تفاوتی حس نمی شود و با خود میگویید این دو ورق یکسان اند اما هنگامی که آن ها را لمس می کنید متوجه خواهید شد که ورق اشتنباخ از ورق A4 معمولی ضخیم تر و سنگین تر است. یعنی گرماژ ورق اشتنباخ بیشتر از ورق A4 معمولی میباشد که این موضوع را بدون وزن کردن آن و تنها با لمس متوجه خواهید شد. این موضوع در تمام موارد مقوایی و کاغذی قابل درک است و تنها با لمس کردن ورق کارتن یا مقوا میتوانید احساس کنید کدام یک نازک تر و یا ضخیم تر میباشد.

مقایسه گرماژ ورق های مختلف

اما گاهی نیز ممکن است تنها لمس کردن کافی نباشد و لازم است آن را وزن کرد تا سنجید، برای این کار میتوانید با ترازو های مختلف و حساس وزن آن را محاسبه کرد.

سوالات متداول

  • گرماژ کاغذ چگونه محاسبه می شود؟ ورق را با دستگاهی به نام ” کولیس” اندازه گیری می کنند که ورق را بین دستگاه قرار داده و سپس دستگاه به شما عددی را نمایش می دهد. تصویر زیر نمونه ای از دستگاه کولیس می باشد.
دستگاه کولیس
دستگاه کولیس
  • آیا میتوان گرماژ را بدون دستگاه محاسبه کرد؟ بله، میتوانید ۱۰۰ ورق را بر روی هم قرار دهید و سپس ضخامت آن را بر حسب میلی متر و یا سانتی متر اندازه گیری کنید و در آخر آن را تقسیم بر تعداد کنید، در نهایت جواب به دست آمده grammage هر یک ورق میباشد.
  • آیا در هنگام استفاده از کاغذ ها و مقوا ها باید به گرماژ آن توجه کنیم؟ بله، زیرا برای چاپ بر روی سطح مقوا و کاغذ لازم به گرماژ دارید، چون یک سری از دستگاه های کپی حساسیت خاصی به گرماژ کاغذ دارند و با تغییر آن، کارایی دستگاه از بین میرود.
دستگاه کپی و یا چاپگر
دستگاه کپی
  • به چه کاغذ هایی مقوا می گویند؟ اصولا به کاغذ هایی با گرماژ بالای ۲۵۰ گرم مقوا می گویند ولی این عدد ثابتی نیست.
  • گرماژها در کدام صنعت پر کاربرد است؟ یکی از صنعتهایی که کیفیت تولیدش در گرو grammage میباشد صنعت کارتن سازی و جعبه سازی میباشد.

کلام آخر

دانستیم که گرماژ، یک موضوع مهم در ورق های کاغذی و مقوایی است که آشنایی با آن از موضوعات مهم در صنایع چاپ میباشد. شرکت زرین کارتن میتواند شما عزیزان را در انتخاب گرماژ مناسب برای چاپ دلخواهتان راهنمایی کند. برای اطلاعات و آگاهی بیشتر میتوانید با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *