انواع خدمات و پوشش چاپ در بسته بندی

انواع پوشش های چاپ و بسته بندی

انواع خدمات و پوشش های چاپ و بسته بندی، با توجه به نوع جعبه و نظر مشتریان بر روی پک ها انجام می شوند از این پوشش ها برای زیباتر و مقاوم تر شدن انواع بسته بندی استفاده میگردد که امروزه مورد استقبال بسیاری از تولیدکنندگان و فروشندگان محصولات قرار گرفته اند.

پوشش چاپ چیست و چرا از آن استفاده می کنیم؟

پوشش چاپ که به آن خدمات پس از چاپ نیز گفته می شود، مجموعه ای از خدمات می باشد که بر روی سطح انواع بسته بندی های مقوایی و کارتنی اعمال میشود.

این پوشش ها از یک طرف جعبه ها را زیباتر و جذاب تر و از طرف دیگر استقامت آنها را نسبت به عوامل محیطی مانند ساییدگی، پارگی، پوسیدگی، رنگ پریدگی و نفوذ آب بیشتر می کنند.

انجام پوشش چاپ سبب متمایز شدن و ایجاد یک دید بهتر و زیباتر و نمایی چشمگیر برای مشتریان می شود. امروزه با پیشرفت صنعت چاپ و بسته بندی از متریال های زیادی جهت انجام پوشش چاپ استفاده می گردد که از پر مصرف ترین این پوشش ها می توان سلفون، یووی، ورنی، امباس، طلاکوب و برجسته سازی را نام برد.

هر کدام از این پوشش ها و خدمات به نحوی سبب زیبایی و افزایش مقاومت بسته بندی ها می شوند، در ادامه می خواهیم در مورد هر یک از این پوشش ها توضیحاتی بدهیم.

مرتبط بخوانید: قیمت خرید انواع بسته بندی جعبه مقوایی

انواع سلفون و کاربرد آنها

سلفون چیست؟

سلفون یک لایه نازک پلاستیکی است که بر روی جعبه های بسته بندی کشیده میشود که هم در زیباتر شدن نقش دارد و هم خاصیت ضد آب و مقاومت کارتن را بالا میبرد. انجام عملیات سلفون با دو روش حرارتی و مکانیکی که هر کدام دستگاه های مخصوص به خود دارند قابل انجام میباشد.

سلفون انواع مختلف دارد که شامل سلفون حرارتی و واتربیس( سلفون چسبی) می شود که هر یک از این موارد زیرمجموعه ای دارند که در ادامه بیان می کنیم.

سلفون حرارتی

سلفون حرارتی دارای یک لایه چسب بر روی خود می باشد که توسط دستگاه حرارت داده شده و سپس روی جعبه ها چسبانده می شود، این پوشش بهترین نوع سلفون می باشد و سه مدل مات، براق و مخملی دارد.

سلفون مات: این نوع سلفون براقیت کمی داشته و به همین دلیل نور در آن کمتر بازتاب شده و در نتیجه دید بهتری برای مخاطب به همراه دارد، سلفون مات را می توان به همراه طلاکوب و برجسته سازی بر روی جعبه اعمال کرد که از مزیت های سلفون مات محسوب میشود.

سلفون براق: سلفون براق بر عکس سلفون مات بازتاب نور زیادی داشته که سبب ایجاد براقیت بیشتری بر روی سطح بسته بندی ها می شود که این موضوع سبب میگردد جعبه در چشم مشتری شفاف تر به نظر بیاید. برای جلوگیری از تاخوردگی و شکستگی لبه های جعبه بهتر است از سلفون استفاده شود. قیمت سلفون براق نسبت به سلفون مات کمتر می باشد

سلفون مخملی: همانطور که از اسم این سلفون پیداست لایه ای مخملی شکل می باشد که از زیرمجموعه سلفون حرارتی است. این نوع سلفون جلوه ای مانند سلفون مات ولی با برجستگی های مخملی دارد که متاسفانه در تیراژ بالا قابل انجام نیست از این نوع پوشش معمولا برای بسته بندی های لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند.

سلفون واتربیس یا چسبی: سلفون واتربیس یا چسبی، که از اسمش کاملا واضح می باشد دارای یک لایه چسب است که برعکس سلفون حرارتی با دستگاه، ولی بدون گرما دادن بر روی جعبه چسبانده می شود بدین معنی که مراحل چسباندن به صورت جداگانه انجام میگردد سلفون چسبی نیز دارای دو نوع مات و براق می باشد. این سلفون قیمت کمتری نسبت به سلفون حرارتی داشته و برای جعبه های بزرگ که میخواهند قیمت مقرون به صرفه تری داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع یووی

یووی و انواع آن: یووی به پوشش یا خدمات چاپی اطلاق می گردد که در آن از اشعه فرابنفش استفاده می کنند، این اشعه برای خشک کردن جوهر بکار میرود که همین امر سبب سرعت زیاد در خشک شدن جوهر و دقت بالای آن می شود.

یووی نیز مانند سلفون سبب براقیت بسته بندی می گردد البته تا حدودی نیز بر مقاومت جعبه ها در برابر نم و آب می افزاید. یووی انواع متفاوت دارد یووی موضعی، یووی سیلندری.

یووی موضعی: یووی موضعی بوسیله شابلون روی قسمت هایی از مقوا اجرا می گردد که بیشتر مناسب سطح بسته بندی های مات می باشد و فقط بر روی سلفون مات کارآمد است زیرا براقیت یووی موضعی بر روی سلفون مات به وضوح دیده می شود که این تضاد بسته بندی را شکیل تر می کند، از یووی موضعی برای درج لوگو، پترن، تصویر محصول و به طور کلی طراحی های خاص بر روی جعبه ها استفاده می کنند.

یووی سیلندری: یووی سیلندری، مواد شیمیایی را از طریق سیلندر به طور کامل روی سطح بسته بندی انتقال می دهد، یعنی سطح به طور کامل آغشته به یووی میشود. یووی سیلندری می تواند تا حدود کمی از ورود آب به درون پک ها جلوگیری کند، این نوع یووی تمامی سطح جعبه را براق میکند.

پوشش ها و خدمات دیگر چاپی

پوشش هیبرید: هیبرید نوعی پوشش چاپی مانند یووی موضعی می باشد ولی با دقت بیشتر و وضوح بالاتر و در قسمت های گسترده تر، برای انجام هیبرید از دستگاه چاپ و زینک استفاده می کنند که همین امر سبب دقت بیشتر این نوع پوشش می باشد. یووی هیبرید بر هر قسمت از مقوا که بخواهید قابل انجام است. موارد استفاده این نوع پوشش بیشتر در تولید جعبه های فانتزی می باشد، قیمت پوشش هیبرید نسبت به پوشش های دیگر کمی بالاتر است.

امباس: امباس از خدمات پس از چاپ است که سبب بافت دار شدن مقوا می شود از این نوع پوشش بیشتر برای جلوگیری از تقلب استفاده می کنند اما باید گفت هزینه های بالای امباس و طرح های محدود آن سبب شده کمتر برای بسته بندی ها مورد استفاده قرار بگیرد.

طلاکوب: در انجام طلاکوب از کلیشه فلزی استفاده می شود، در این پوشش ورقه های طلایی، نقره ای و رنگ های دیگر را از طریق کلیشه بر روی مقوا یا پوستر درج می کنند که این کار باعث ایجاد فرورفتگی و براق شدن آن قسمت می گردد. از طلاکوب بر روی سلفون مات استفاده میشود، که تضاد سطح مات و براق طلاکوب، سبب زیبایی بیشتر گردد.

برجسته سازی: از برجسته سازی جهت درج لوگو، برند، آرم، عکس و یا نشان و موارد دیگر بر روی بسته بندی استفاده می کنند، برای این کار دو کلیشه به صورت نرو ماده بکار می رود که توسط این کلیشه ها قسمت مورد نظر برجسته تر از بخش های دیگر بسته بندی می شود.

ورنی: ورنی توسط دستگاه چاپ بر روی سطح جعبه درج می گردد، ورنی براقیت کمی نسبت به یووی و سلفون براق دارد ولی از مزایای آن پس ندادن رنگ جعبه می باشد. بسته بندی ها در حین عرضه و جابجایی دچار رنگ پریدگی می شوند که با انجام ورنی از این مورد جلوگیری می گردد، البته امروزه اکثرا ورنی را با رنگ های چاپی ترکیب می کنند که همین امر سبب شده از ورنی به ندرت بر روی بسته بندی ها استفاده شود.

انواع پوشش، خدمات چاپی و عملکردشان در یهتر دیده شدن بسته بندی ها را تا حدودی توضیح دادیم. اگر یک تولیدکننده به جذابیت و فروش بیشتر محصولش اهمیت می دهد میتواند از این پوشش ها و خدمات بر روی پک محصولاتش استفاده کند.

شاید درابتدا صاحب محصول با خود بگوید که باید هزینه بیشتری برای انجام خدمات و پوشش چاپی بپردازد ولی باید گفت مطمئناً یک جعبه همراه با این موارد، برای مشتریان جذابیت و زیبایی بیشتری نسبت به یک بسته بندی ساده دارد بنابراین چنین پکی فروش بیشتری خواهد داشت و سود بالاتری به همراه دارد، سودی که می تواند هزینه های تهیه جعبه شیک و زیبا را جبران نماید.

شرکت زرین کارتن انواع پوشش چاپ و خدمات پس از چاپ را با توجه به نوع محصول و جعبه آن و همچنین اعمال نظر و سلیقه مشتری بر روی بسته بندی ها اجرا می نماید. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاورین فروش این شرکت تماس گرفته و مشاورهای لازم را بصورت رایگان دریافت نمایید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *