فلوت کارتن بسته بندی ؛ از انواع تا کاربرد ها

فلوت کارتن

فلوت کارتن در ساخت کارتن بسته بندی اهمیت ویژه ای دارد و در تجارت و بازار فروش بی اهمیت نیست زیرا باید مراقب بود در مسافت های طولانی، جعبه و بسته بندی دچار آسیب نشود. در این مقاله قصد داریم شما را با یکی از عناصر بسته بندی محصولتان یعنی فلوت کارتن آشنا نماییم.

فلوت کارتن

تا به حال به موج های شیار دار بین جعبه کارتن ها دقت کرده اید؟ این موج و شیب های کارتن را فلوت می نامند که شکل آن شباهت زیادی با لازانیا دارد و احتمالا شما هم پس از دیدن تصویر پایین همین احساس را داشته باشید.

شباهت فلوت کارتن به لازانیا
شباهت فلوت کارتن به لازانیا

فلوت کارتن (Flute) یا کنگره (corrugation) جزئی مهم در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی ها می باشد که باعث استحکام و مقاومت جعبه بسته بندی می‌گردد. از آن جایی که بین لایه های فلوت فضا‌های خالی وجود دارد، سبب می‌شود فلوت منعطف شده و تا حدی از ضربه به محصول درون بسته بندی جلوگیری کند. مثلا کارتن سه لایه از ۳ جزء ساخته می شود، این ورق ها شامل: یک ورق مقوا فلت دار و ۲ لایه مقوا آستر داخلی(زیرین) و بیرونی(رویین) خواهند داشت.

رول های فلوت کارتن را با استفاده از ماشین خاص آن تولید میکنند، دستگاه فلوت سازی کارتن دارای تیغه های موج دار است که با قرار گرفتن ورق کارتن بر روی آن، مقوا حالت موج به خود میگیرد و به رول فلوت تبدیل می‌شود.

دستگاه تولید فلوت کارتن
تصویر دستگاه ساخت فلوت کارتن

انواع فلوت ‌ها

انواع فلوت ‌ها را معمولا بر اساس ارتفاع فلوت همانند عکس های زیر نام گذاری میکنند. فلوت ها عبارتند از : A, B, C, E, F که هر کدام به نسبت نکات کلیدی کالا انتخاب میشود.

  • فلوت A
فلوت A

به دلیل ارتفاع زیاد موج های آن از مقاوم ترین نوع فلوت ها به شمار می آید. ارتفاع کنگره (موج های فلوت) این مدل معمولا بین ۴/۵ تا ۵ و تعداد آن ۱۰۵ تا ۱۲۵ عدد در هرمتر می باشد. از این نوع فلوت در صنعت بسته بندی لوازم شکستنی و حساس، تلویزیون و… استفاده می‌کنند که می‌توان گفت فلوت A از فلوت های عایق بهتری در برابر ضربه، نام برده می شود.

  • فلوت B
فلوت B

می‌توان گفت فلوت B جایگاه دوم بین فلوت ها را دارد. ارتفاع کنگره های این فلوت بین ۲/۱تا ۲/۹ میلی متر است و تعداد آن حدودا ۱۵۰ عدد در هر متر میباشد.

فلوت B را ترکیبی نیز می نامند، زیرا با فلوت C که در ادامه با آن آشنا می‌شویم ترکیب می‌کنند. همچنین از این فلوت برای کارتن های ضخیم و ۵ لایه نیز استفاده میشود.

  • فلوت C
فلوت C

فلوت C را می‌توان یک فلوتی بین فلوت A و B در نظر گرفت. ارتفاع کنگره های این فلوت بین ۳/۵ تا ۳/۷ میلی متر و تعداد آن حدودا ۱۲۰ تا ۱۴۵ عدد در هر متر است.

فلوت C از پرکاربردترین نوع فلوت ها به حساب می آید که تقریبا در ۸۰ درصد از کارتن ‌ها مورد استفاده قرار می گیرد. در بسته بندی هایی مانند محصولات مواد غذایی، ساختمانی، دارویی، شیمیایی، الکترونی و… از این فلوت استفاده می‌کنند.

  • فلوت E
فلوت E در کارتن سه لایه

ضخامت نسبتا پایینی دارد و ارتفاع کنگره های آن ۱/۱ تا ۱/۶ است و تعداد فلوت آن حدودا ۲۹۰ تا ۳۲۰ عدد در هر متر میباشد. می‌توان گفت این فلوت از سطح بهتر و صاف تری نسبت به باقی فلوت ها دارد. از این فلوت در صنعت چاپ استفاده زیادی می‌شود. مانند: جعبه پیتزا، دارو و…

البته می‌توان این فلوت را با دیگر فلوت ها ترکیب کرد و تا کارتن های ۵ لایه تولید شود و در بسته بندی های نسبتا بزرگ استفاده کرد.

  • فلوت F
فلوت F

این فلوت از ضخامت کمی برخوردار است و برای محصولاتی با وزن کم مثل لوازم های ظریف و لاکچری استفاده می‌شود. در این فلوت بیشترین موج را می‌توان دید که این موج ها در هر متر تقریبا ۱۲۸ شیار را تشکیل می دهند. از این فلوت میتوان در لوازم آرایشی و جعبه جواهرات و… استفاده کرد.

مرتبط بخوانید: نو آوری در بسته بندی جهان را بشناسید

این فلوت های نام برده شده جزئی از کنگره های اصلی کارتن به شمار می آیند. فلوت های ترکیبی برای کارتن پنج لایه نیز به صورت AC , BC , RB , EB میباشند. البته لازم به ذکر است که در ایران عزیزمان فلوت های C, E , F ,RB بسیار کم هستند.

فواید استفاده از فلوت

فلوت سبب استحکام، مقاومت و جلوگیری از وارد شدن آسیب به جعبه بسته بندی می‌شود. از آن جایی که ممکن است در جا به جایی کالا بسته بندی دچار آسیب شود، از فلوت های کارتن استفاده می‌کنند تا مقدار آسیب دیدگی جعبه به حداقل ممکن برسد.

استاندارد ‌های فلوت کارتن

برای استفاده و ساخت فلوت ها یکسری استاندارهای جهانی بر روی آنها اعمال میشود و برای گرفتن استانداردها از نظر مقاومت و کیفیت در شرایط مختلف مورد آزمایش قرار خواهند گرفت. مانند: چسبندگی و مقاومت لایه کارتن، کشش ورق و مقاومت در برابر آسیب دیدن لبه ‌های کارتن.

سوالات متداول

چرا در ساخت کارتن از فلوت استفاده می کنند؟

از نظر معماری کمان و قوس ها بهترین گزینه برای تحمل فشار میباشند، به همین دلیل در کارتن نیز از این قوس و کمان ها برای جلوگیری از آسیب ها استفاده می شود.

ضخامت هرکدام از فلوت ها چقدر است؟

A 7mm, B 3mm, C 4mm, E 1/8mm, F 0/8mm

کدام فلوت تعداد کنگره های بیشتری دارد؟

هرچه از فلوت A دور تر شویم، تعداد کنگره ها و امواج ریز تر و بیشتر خواهند شد، بخصوص در فلوت ‌های E و F این تفاوت و ریز بودن بیشتر دیده می شوند.

کلام آخر در فلوت ‌کارتن

تا اینجا از فلوت کارتن و کاربردهای آن مطلع شده اید و اگر قسمت سفارش کارتن بسته بندی را داشته باشید با اطمینان کامل میتوانید جعبه کالای خود را سفارش دهید. از اینکه پذیرای نگاه گرمتان بودیم خشنودیم.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق صفحه تماس با ما اقدام نمایید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *